Případová studie Ramboll Group

Význačné budovy, úžasné mosty, komunikace, veřejné služby -  to vše charakterizuje společnost Ramboll Group. Jinou záležitostí jsou diskuse o vizích, které probíhají ještě před získáním zakázky. Ramboll rovněž poskytuje konzultační služby v oblasti infrastruktury, telekomunikací, výstavby, energií, atd. v celosvětovém měřítku. V roce 2005 dosáhla firma rekordního zisku a navíc získala 98% spokojenosti zákazníků.

Výzva

Zvýšení konkurenceschopnosti při projektech.

Navzdory úspěšnému vývoji firmy, Ramboll čelil agresivní konkurenci. Na začátku obchodního partnerství je nezbytné klientovi přesvědčivě sdělit výhody, které společnost může nabídnout. Vždy to bylo prezentováno za pomocí nákresů, animací aj. prostředků. 

Řešení

Plnobarevný 3D tisk

Po důkladném rozhodování, jak zvýšit konkurenční výhodu, se společnost rozhodla investovat finanční prostředky do 3D tiskárny. Již od počátku se ve společnosti dohodli, že plnobarenost modelů bude základní podmínkou. V roce 2005 došlo k pořízení 3D tiskárny ZCorporation - modelu Spectrum Z 510, která představuje plnobarevnou 3D tiskárnu s vysokým rozlišením. Tato tiskárna produkuje velmi rychle plnobarevné 3D modely a v mnoha případech podstatně levněji než tradiční manuální výroba. Schopnost vyobrazit velmi jemné detaily v plné škále barev umožnilo společnosti podstatně lépe prezentovat unikátní vize. Schopnost Spectrum Z 510 tisknout modely na reálný povrch poskytují modelům realistický a výrazný nádech, což je např. velmi důležitý faktor, když se prezentují projekty infrastruktury. Např. inženýři mohou vyobrazit přesnou cihlovou stavbu na zeď anebo zanést letecké snímky na model terénu.

Výsledky

Model silničního nadjezdu blízko Vejle, DánskoAdoptovaná technologie plnobarevného 3D tisku umožnila společnosti Ramboll získat nové zakázky. Krátce po pořízení Spectrum Z510 se Ramboll účastnil výběrového řízení na stavbu mostu v jeho domovské zemi v Dánsku. Společnost byla schopna věrně zachytit speciální V - tvar podpěrného pilíře, který zabere podstatně méně prostoru a materiálu oproti tradičním vertikálním pilířům. Toto byl jeden z příkladů jak nám 3D tiskárna pomohla získat zakázku, říká Gita Monshizadeh,CAD development manager.

"Máme mnoho dalších příkladů, kdy jsme získali zakázku právě díky 3D tiskárně. Jsme nyní schopni přesvědčivě prezentovat a zhmotnit tak v plných a živých barvách naše vize. Barvy, schopnost zachytit detaily a textury jednoznačně zvýšily naší profesionalitu na trhu. Mimo získání nových zakázek, 3D tisk rovněž šetří naší společnosti peníze. Například nedávno jsme potřebovali model 12ti podlažní budovy. Zjistili jsme, že samotný výtisk stál o 2/3 méně než bychom zaplatili modelářům. Výhodou je i velmi jednoduchá obsluha. Inženýři mohou tisknout se SW jako jsou Bentley Systems MicroStation® nebo Autodesk 3ds Max®.Pokud máte přesné měřítko, trvá příprava digitálního modelu pro 3D tisk pouze několik málo minut.

V jiném případě zase Ramboll potřeboval architektovi z New Yorku představit krajinu v okolí čtvrti Orestad v Kodani. Namísto cesty architekta do Dánska byl vytištěn reálný model a prezentován přímo v New Yorku. Model poskytl architektovi přesnou představu o krajině v okolí předmětné čtvrti, aniž by musel cestovat do Dánska.

Model kopulovitého příbytku pro slony v ZOO v KodaniInženýři v Ramboll nyní pracují s 3D modely namísto využívání 2D pohledů z obrazovky jejich monitoru. Tento nový postup se stal velmi nápomocným zejména při návrhu skleněného obydlí pro slony v Kodaňské ZOO. Třetí dimenze u modelů z 3D tiskárny vystihla přesně to, co chtěli architekti při návrhu této stavby. Plnobarevné modely dávají veřejnosti možnost pochopit obsah jejich návrhů a zároveň návaznost a souvislost mezi jednotlivými detaily.

Architekti přemýšlejí prostorově a právě 3D modely pomáhají vytvářet most mezi nimi a inženýry. S fyzickými modely inženýři vidí koncepty již v „betonové" podobě a mohou si sami sebe představit v 3D prostoru.

 

Model čističky vod v Kaliningradu, Rusko

  • The Ramboll Group - skandinávská konzultační skupina se sídlem v Kodani.
  • Výzva - nalezení nejlepšího způsobu prezentace architektonických vizí.
  • Řešení - pořízení 3D tiskárny Spectrum Z510 - plnobarevné zařízení pro tvorbu 3D fyzických modelů
  • Výsledky - produkce modelů 3D tiskárnou je o 2/3 levnější než tradiční manuální tvorbou, významná časová úspora, mnoho nových zakázek, nárůst efektivnosti a přesnosti.

"3D modely nabízí něco, co rozhodně nákres nebo soubor v počítači neumí....3D tisk pro nás představuje významnou konkurenční výhodu a také velmi efektivní nástroj komunikace se zákazníky"                                                                                                                                                                

Gita Monshizadeh, CAD Development Manager, Transport and Infrastructure Division    

Ramboll