Případová studie Black & Decker

Black & Decker Corporation je vedoucím světovým výrobcem kvalitního nářadí, příslušenství, bezpečnostních systémů a rovněž také producentem technického vybavení pro domácnosti. V centrále v městě Towson (stát Maryland) se vyrábí výkonné nářadí, příslušenství, elektrické sekačky a zahradní nástroje, elektrické čistící a osvětlovací produkty pod značkou Black & Decker. Dále to pak jsou  vysoce výkonné nářadí, průmyslové nástroje, laserové produkty a vzduchové kompresory značek DEWALT, Porter-Cable a Delta.

Výzva

Dosažení rychlejší, nízkonákladové produkce konceptů v raném stádiu.

Společnost Black & Decker Corporation již delší dobu zvažovala investici do zařízení rapid prototyping, jakožto důležitého článku v procesu vývoje úspěšného produktu.

 Estetičnost a ergonomie produktu, tzn., jak produkt vypadá, celkový pocit z něho, je pro producenta „výrobků do ruky" jako je právě Black & Decker daleko více důležitý než pro ostatní výrobce.

Dle Johna Reeda, vedoucího oddělení prototypů, společnost disponuje prototypovým centrem, které vyrábí rané koncepty a průmyslové návrhy pro posouzení ergonomie a estetičnosti. Po mnoho let toto centrum poskytovalo služby rapid prototyping.

Časem si však designéři osvojili 3D CAD a rázem vznikly silné požadavky na zařízení umožňující tvorbu modelů na základě prvotních konceptů. Požadavky se shromažďovaly takovým tempem, že brzy je nebylo schopno se stávajícím zařízením uspokojovat.

Snažili jsme se tedy koncepty vytvářet ručně z molitanu, vzpomíná Reed. Ale jakmile začínali více a více pracovat s aktuálními 3D digitálními modely, čas, úsilí a náklady související s nastavením a programováním CNC strojů se staly neúnosné.

V tento moment jsme se začali intenzivně zajímat o rychlejší, méně nákladově náročné zařízení. Hledali jsme něco jednoduchého, co by mohl využít každý designér a tvořit si vlastní modely. 

Řešení

Reed říká, že byli jsme jedni z prvních velkých výrobců, kteří se začali o technologii 3D tisku vážně zajímat. Po „prozkoumání" 3D tiskových systémů od největších světových výrobců - Objet Geometries, Stratasys, Z Corporation jsme se rozhodli pro model ZPrinter 310 Plus právě od společnosti ZCorporation. Důvody, které rozhodly právě pro tento systém byly nejvyšší rychlost, pořizovací cena, nízká nákladovost provozu a snadnost obsluhy. Chtěli jsme systém, který je rychlejší, méně nákladný a méně specializovaný než naše CNC stroje, prostě takový systém, který může využít každý designér. Z Printer 310 Plus není pouze rychlé zařízení, ale také velmi přijatelné k obsluze. S ZPrinter 310 Plus naši designéři nyní produkují daleko více konceptů než kdykoliv předtím, říká Reed. Obsluha 3D tiskárny ZPrinter 310 Plus je tak jednoduchá, že např. když jsme přijímali do firmy 2 designéry, ukázal jsem jim, jak 3D tiskárna pracuje a od té chvíle byli schopni samostatně tvořit své vlastní koncepty. S Zprinter 310 Plus jsou naši designéři schopni v rámci raného stádia posoudit velmi efektivně několik podob vzhledů budoucího výrobku. Reed navíc dodává, že design může vskutku dobře vypadat na obrazovce, avšak to zdaleka nemůže být náhrada za reálný model, který držíte v ruce. 

Výsledky

Investice do ZPrinter 310 Plus nám přinesla zkrácení designérského cyklu, vylepšenou estetičnost a ergonomii produktu. Nyní produkujeme více konceptů s menšími náklady, umožňujeme naším designérům optimalizovat proces vývoje produktu, což samozřejmě ve výsledku znamená vyšší kvalitu výrobků. Protože ZPrinter 310 Plus nevyžaduje operátora, který by se výhradně věnoval této tiskárně, programátoři CNC se mohou plně koncentrovat na vytváření drah nástrojů pro finální prototypy, zatímco designéři využívají rychlého přístupu ke koncepčním modelům.

Black & Decker také využívá vlastnost 3D tiskárny jako je možnost tisku „zvětšených verzí" (10 násobné zvětšení) nových nástavců šroubováků. Zde názorně prezentuje zákazníkům výhody nové geometrie těchto nástavců. Od chvíle, co aktivně využíváme ZPrinter 310+, jsem schopni v některých případech snížit dobu výroby produktu až o 75%. Zpětná vazba od našich designerů je velmi pozitivní. Produktivita tiskárny jim umožňuje provést více designerských opakování v krátkém čase a dále tak akcelerovat produkt k uvedení na trh. 

  • Black & Decker - vedoucí světový výrobce kvalitního nářadí a příslušenství s více než  5 mld. USD obratem.
  • Výzva - dosažení rychlejší, nákladově efektivní produkce koncepčních modelů.
  • Řešení - ZPrinter 310 - je rychlý, cenově dostupný a jednoduchý pro obsluhu.
  • Výsledky - kratší designerský cyklus, dosažení vylepšené ergonomie a estetičnosti produktu.

"Design může na obrazovce vypadat dobře, avšak není zdaleka substitutem pro model, který právě držíte v ruce. Od chvíle co aktivně využíváme ZPrinter 310 Plus, celková doba od návrhu po produkci se zkrátila v některých případech až o 75%."

John Reed, vedoucí oddělení prototypů

Black & Decker

Hlavní výhody používání 3D tiskárny:

  • zkrácení designového cyklu,
  • akcelerace produktu na trh,
  • zkrácení doby návrh - produkce až o 75%,
  • lepší estetičnost a ergonomie produktu,
  • efektivnější využití zdrojů.

ZCirp model reálný model

ZCorp model (pouzdro pro bezpečnostní senzor) vytištěný na ZPrinter 310 Plus.

Reálný model